Meziválečná literatura světová

Meziválečná literatura

 

Charakteristika období: - koncem I. světové války dochází ke vzniku Československa (1918), ale také KSČ (1921). V letech 1929 - 1933 nastává světová hospodářská krize. Ve 30. letech nastupuje fašismus v Itálii a Německu. Hrozba II. světové války. Mnichov 1938.

 

Umělecké směry:

 

Expresionismu - vzniká v letech 1910 až 1920. Centrem pozornosti jsou citové stavy a projevy lidské psychiky (zoufalství, bolest, prázdnota).

Dadaismus - vzniká v roce 1916 z francouzského dada = hračka. Měl burcovat, šokovat a provokovat. Reaguje smíchem, znevažuje dosavadní estetické hodnoty a normy, využívá nelogické souvislosti a mystifikace. Nejvýznamnějším přestavitelem je Tristan Tzara.

Surrealismus - vzniká v roce 1920. Pokouší se o syntézu moderního umění a vědeckého myšlení (psychologie, filozofie). Základem je učení Sikmunda Freuda, kdy je lidské jednání určováno podvědomím. Nejznámější představitel je André Breton.

Doznívají ještě některé další směry: vitalismus a civilismus. Rozvíjí se fotografie, film a nový hudební styl - jazz.

 

1. Světová poezie

Francie:

Guillaume Apollinaire /1880 - 1918/ - v závěru války umírá na španělskou chřipku. Je propagátorem moderních uměleckých směrů. Psal poezii, prózu i drama.

Básnická sbírka Kaligramy - pokouší se o tzv. „obrazové básně“, které mají podobu námětu básně.

Pásmo - zachycuje pocity, dojmy, vzpomínky, které zachycují mnohoznačnost a zázračnost života. Tento typ poezie se nazývá polytematické pásmo.

Alkoholy - básnická sbírka.

André Breton /1896 - 1966/ - francouzský básník a teoretik. Začíná jako přestavitel dadaismu. Seznamuje se s učením Sikmunda Freuda a na jeho základech zakládá nový umělecký směr - surrealismus.

Manifest surrealismu - definuje principy a teorie surrealismu.

Bělovlasý revolver

Tristan Tzara /1896 - 1963/ - francouzský básník rumunského původu. Formuloval základní myšlenky dadaismu.

Manifest dadaismu - definuje principy a teorie dadaismu

Kalendářní biografie abstraktního srdce

Paul Eluard /1895 - 1952/ - představitel dadaismu a surrealismu. Ve svých 30 letech se s nimi rozešel a začal věřit myšlenkám komunismu. Roku 1935 přednášel v Praze.

Básnická sbírka Poezie a pravda - komunistického zaměření, nejznámější báseň je Svoboda.

 

Rusko:

Vladimír Majakovski /1836 - 1930/ - do literatury vstupuje jako představitel kubofuturismu. Jeho základy popsal v manifestu nazvaném Kolíček veřejného vkusu.

Ve 20. letech věřil myšlenkám socialismu - sbírky V. I. Lenin, 150 000 000.

Nakonec spáchal sebevraždu.

Velemir Chlebnikov /1885 - 1922/ - představitel futurismu a experimentátor se slovy. Tvořil nová slova, rýmy, zabýval se zákony jazyka. Např. Válka v pasti.

Sergej Alexandrovič Jesenin /1895 - 1925/ - představitel imažinistů - směr v ruské poezii, vznikající po revoluci v roce 1917, který klade důraz na volný verš a vytvoření neobvyklých básnických obrazů.

Básnická sbírka Zpověď chuligána.

 

Anglie:

Thomas Stearns Eliot /1885 - 1965/ - anglický básník amerického původu, nositel Nobelovy ceny.

Nejznámější báseň nazvaná Pustina, kde vyjadřuje svoje přesvědčení o vyprahlosti současného moderního světa a prolíná zde staré mýty s přítomností.

 

2. Světová próza

Světová meziválečná próza se dělí do 3 kategorií:

1. proud realistický - autoři dodržují klasické schéma románu - tzn. že děj se odehrává v klasické časové posloupnosti

2. experimentální nebo moderní próza - není zde klasická dějová linie, experimentuje se s jazykem, prolíná se mnoho časových a významových rovin.

3. romány začínajících autorů, kteří psali o tématech do té doby neužívaných, např. erotika.

 

Francie:

Marcel Proust /1871 - 1922/ - pocházel z bohaté pařížské rodiny.

V letech 1913 až 1927 vychází 7 dílů jeho románového cyklu Hledání ztraceného času (další
3 díly vyšli posmrtně) - je to podrobná encyklopedie lidského nitra. Román je vyprávěný v 
1. osobě, rekonstruuje dosavadní život vypravěče a zároveň hlavního hrdiny. Podává tak nejen citové dějiny vlastní duše, ale i obraz vyšší francouzské společnosti na přelomu století. Co se při tom hledá není ani tak ztracený čas jako spíše to, co bylo jeho náplní.

Romain Rolland /1866 - 1944/ - nositel Nobelovy ceny, vzděláním historik a velmi dobrý znalec hudby. Za literární vrchol jeho tvorby je považována životopisná románová epopej nazvaná
Jan Kryštof.

Nejznámější je ovšem milostná novela Petr a Lucie - bohatý Petr se zamiluje do chudé Lucie. Před válkou se spolu ukryjí v kostele ale ten je nakonec zničen a oni v něm zahynou.

Anatole France /1844 - 1924/ - představuje přechod mezi realismem 19. a 20. století. Aktivně se zapojoval do politického života (Dreyfusova aféra).

Nejznámější dílo se nazývá Ostrov tučňáků - parodie na francouzské dějiny. Příběh začíná přijetím tučňáků do lidské společnosti, když byli pokřtěni krátkozrakým misionářem a sleduje jejich osudy od starověku do zániku společnosti.

Historický román Bohové žízní - zachycuje vzestup a úpadek francouzské revoluce. Za toto dílo obdržel roku 1921 Nobelovu cenu.

Henri Barbusse /1873 - 1951/ - proslavil se svým protiválečným románem nazvaným Oheň (podtitul: Deník bojového družstva) - zachycuje zde autentické epizody ze života vojáků během

I. světové války.

Během jeho života byla kniha přeložena do 60 jazyků.

André Gide /1869 - 1951/- nositel Nobelovy ceny. Byl oblíbený u mladé generace, protože základem každého jeho díla je střetnutí silné osobnosti s prostředím, které ho svazuje a omezuje.

U nás byl známý hlavně dílem Návrat ze Sovětského svazu - byl zde charakterizován Neumannem jako nepřítel Sovětského svazu.

Román Penězokazci - líčí osudy tří dobře situovaných pařížských rodin, jejichž mladší příslušníci se bouří proti morálce otců.

Antoine De Saint-Exupery /1900 - 1944/ - byl nadšeným letcem, působil jako letec v severní Africe a Jižní Americe. Později pracoval i jako reportér a během II. světové války jako vojenský pilot. V roce 1944 byl sestřelen.

Z jeho letecké praxe jsou známy díla: Pošta na jih, Noční let nebo Válečný pilot.

Nejznámější je jeho pohádkový příběh Malý princ - hlavním hrdinou je pilot, který havaruje s letadlem na Sahaře a zde se setkává s malým princem ze vzdálené planety. Princ během svého putování navštívil 5 planet a nyní poznává Zemi. Pomůže letci najít studnu a vrací se zpátky ke své květině.

 

Anglie:

James Joyce /1882 - 1941/ - narodil se v Dublinu, po studiích žil střídavě v Itálii, ve Švýcarsku a Francii, kde se živil jako učitel angličtiny.

Jeho nejvýznamnější dílo se nazývá Odysseus - experimentální próza podávající obraz jednoho dne roku 1904. Bezvýznamný novinář Leopold Bloom putuje Dublinem jako kdysi Odysseus na roudnou Ithaku. Prožívá běžné děje všedního dne, povýšené ovšem odkazy na Homéra, do roviny mýtů.

Srovnání s Homérovým dílem:

  1. název

  2. putování hlavního hrdiny: 10 let - 24 hodin

  3. s využitím antiky se všední obyčejný den stává nekonečným a neopakovatelným (sirény - koncert - ucho)

Román vycházel nejprve časopisecky, byl zkonfiskován. V roce 1922 byl zakázán ve všech anglicky mluvících zemích pro šíření pornografie.

David Herbert Lawrence /1885 - 1930/ - zabýval se hlavně erotickou stránkou v literatuře a svými romány pohorčoval společnost.

Milenec lady Chatterlyové - příběh ženy, která podvádí svého manžela s lesníkem.

Synové a milenci

George Bernard Shaw /1856 - 1950/ - dramatik, kritik a nositel Nobelovy ceny.

Nejznámější je komedie nazvaná Pigmalion, podle které vznikl muzikál My Fair Lady.

 

Německo

Thomas Mann /1875 - 1955/ - ve svém díle zachycuje hlavně společnost, ve které vyrůstal - bohatou patricijskou vrstvu. V roce 1929 získal Nobelovu cenu, v roce 1933 musel opustit Německo, žil ve Švýcarsku a USA a v roce 1935 byl zbaven Německého občanství.

Nejznámější román se nazývá Buddenbrookové - částečně autobiografické.

Nejznámější dílo je však Doktor Faustus aneb život hudebního skladatele Adriana Leverkhůna - příběh nadaného hudebního skladatele, který je ochoten přistoupit na jakýkoliv kompromis, který je pro něj alespoň trochu výhodný (zpracovává zde staroněmeckou pověst).

V USA dokončil čtyřdílný alegorický cyklus Josef a bratři jeho - biblický příběh z kterého odstranil všechny mýty.

Heinrich Mann /1871 - 1950/ - stejně jako jeho bratr musel opustit Německo.

Nejznámější je román Profesor neřád - satirický příběh gymnaziálního profesora, který byl znám svými despotickými sklony - tyran. Seznámil se s „barovou zpěvačkou“ s kterou se oženil a v jeho domě se začli konat orgie a příběh končí udáním profesora jedním ze studentů.

Erich Marie Remarque /1898 - 1970/ - v roce 1931 opustil Německo a žil v USA.

Do literatury vstoupil autobiografickým románem Na západní frontě klid - hlavní hrdina, gymnazista Pavel Bäumer se pod vlivem propagandy svého profesora přihlásí s ostatními spolužáky do armády. Při výcviku a na frontě brzy vystřízliví ze svého nadšení. Všichni jeho spolužáci postupně padnou a ani on sám se z války nevrátí. Jedná se o první světovou válku.

Částečně na tuto knihu navazuje další příběh nazvaný Cesta zpátky, kde popisuje politický a hospodářský rozvrat v Německu po I. světové válce.

Dobou meziválečnou se zabývá ještě v dalších příbězích, např.:

Černý obelisk - popisuje hospodářskou krizi v Německu.

Tři kamarádi - ukazuje hodnoty přátelství.

Po II. světové válce píše romány zachycující hrůzy koncentračních táborů - Čas žít, čas umírat, Jiskra života nebo popisuje životy německých emigrantů Noc v Lisabonu, Vítězný oblouk.

Mezi další známá díla patří např. román Nebe nezná vyvolených - z prostředí automobilových závodů.

Stíny v ráji - zachycuje život v USA.

Lion Feuchtwanger /1884 - 1958/ - představitel historických románů, např. Židovka z Toleda.

Lišky na vinici - zachycuje revoluci ve Francii

Goya - příběh o malíři, který pro inspiraci neváhal použít násilí sám na sobě.

 

Pražská-německé próza:

- próza autorů, kteří žili v Praze, ale publikovali v němčině.

Franz Kafka /1883 - 1924/ - pocházel z bohaté židovské rodiny, vystudoval práva. Pracoval v pojišťovně do roku 1922 a pak umírá na tuberkulózu. Působil jako novinář, povídkář. Během svého života nevydal žádné své dílo, vše vychází až po jeho smrti kdy bylo vydáno Maxem Brodem.

Román Proces - vypráví o úředníkovi Josefu K., který je v den svých 30 narozenin zatčen a obžalován pro neznámé provinění před záhadným soudem. Po roce neviditelného vyšetřování je odsouzen k trestu smrti a v den svých 31. narozenin je popraven „jako pes“ střelou do hlavy.

Proměna - povídka, kde hlavním hrdinou je obchodní cestující Řehoř Samsa, který se přes noc promění z člověka na obrovského brouka. Nakonec jako brouk umírá.

Nedokončený román Nezvěstný - ve filmové podobě znám jako Amerika - příběh českého studenta, který doma oznámil, že ho škola nebaví a rodiče ho poslali za strýčkem do Ameriky pracovat, ale nakonec od strýce odchází.

Franz Werfel /1890 - 1945/ - čtenářsky nejpřístupnější autor z tohoto období. Autor židovského původu, od roku 1917 žil ve Vídni a od roku 1938 pak v USA.

Nejslavnější román se nazývá Čtyřicet dnů - zachycuje jednu z nejhorších událostí I. světové války - pokus turecké armády vyvraždit arménský národ.

Mezi další díla patří hororový román Kozlí zpěv nebo vědecko-fantastický příběh Hvězda nenarozených.

Egon Ervin Kisch /1885 - 1948/ - celosvětově uznávaný reportér a novinář známý pod přezdívkou „zuřivý reportér.“ Jeho životním krédem bylo být při tom ale zároveň objektivně podávat pravdu. Proslavil se detailní znalostí pražského podsvětí.

Nejznámější díla: Pražská dobrodružství, Pražský pitaval, Pasák holek, a autobiografické dílo Tržiště senzací.

Mezi další představitele této literatury patří Rainer Maria Rilke, Max Brod a Alfred Kubin.

 

Rusko:

Michail Bulgakov /1891 - 1940/ - v dřívějších dobách bylo jeho dílo opomíjené, zájem stoupá až v poslední době. Jeho první díla jsou částečně autobiografická, věnuje se osudům a vztahům ruské inteligence během VŘSR a I. světové války. Např. Bílá garda.

Později se věnuje i vědecko-fantastickému žánru, např. romány Osudná vejce, Diaboliáda.

Nejznámější je jeho příběh zpracovávající starofaustovskou pověst nazvaný Mistr a Markétka - příběh píše skoro 13 let, ale v Rusku mohl vyjít až v roce 1967. Příběh se odehrává ve dvou liniích, které se prolínají - první je biblický příběh Piláta Pontského a druhý příběh se odehrává v tehdejším současné Moskvě a zachycuje životní osudy Mistra, který se nemůže prosadit.

Michail Šolochov /1905 - 1984/ve svém díle se zaměřil na osudy kozáků na konci 19. a začátku 20. století. Např.: Donské povídky, Tichý Don.

Nejznámější je dílo Osudy člověka - odehrává se ve II. světové válce, příběh vojáka, který během války přišel o celou rodinu a začal vychovávat nalezeného sirotka.

Rozrušená země - popisuje kolektivizaci ruského venkova.

V roce 1965 získal Nobelovu cenu.

Boris Polevoj / - / - je autorem knihy podle skutečné události s názvem

Příběh skutečného člověka - hlavním hrdinou je ruský pilot Meresjev, který byl během války sestřelen a přišel o obě nohy.

 

USA

Ve 20. letech vstupuje do americké literatury tzv. „ztracená generace“ - byli to představitelé, kteří se dobrovolně účastnili I. světové války a kteří se nedokázali začlenit do běžného života.

 

Ernest Hemingway /1989 - 1961/ - po maturitě začal pracovat jako novinář a v roce 1918 odjel jako dobrovolník na italskou frontu, hned byl zraněn - napsal o tom autobiografickou knížku Sbohem armádo. Po válce se věnuje psaní reportáží a cestování. Z jeho cest pak vzniká kniha povídek a reportáží s názvem Zelené pahorky africké.

Během občanské války ve Španělsku působil jako dopisovatel a později o tom napsal knihu Komu zvoní hrana - hlavním hrdinou je americký dobrovolník Robert Jordon, bojující proti

vojákům generála Franka. Celý příběh se odehrává během 3 dnů a hlavní hrdina při splnění úkolu umírá.

Po II. světové válce žil střídavě v USA a na Kubě, kde čerpá náměty ke své poslední knize

Stařec a moře za kterou v roce 1956 obdržel Nobelovu cenu. Je to příběh starého rybáře, který chce dokázat, že ještě nepatří do „důchodu“, vyjíždí na moře a po několika dnech uloví velkou rybu. Nemá však již síly aby ji vytáhl na loď a při zpáteční cestě mu ji žraloci sežerou. Přesto ale získává obdiv a úctu svého okolí.

V roce 1961 se zastřelil.

Francis Scott Fitzgerald /1896 - 1940/ - představitel ztracené generace, ve 20. letech se stává hlavním mluvčím americké mládeže, kdy ve svém díle popisuje život americké společnosti ve 20. a 30. letech a poukazuje na jejich pokrytectví.

Něžná je noc - příběh amerického psychiatra, který pracuje ve švýcarském sanatoriu. Zde se zamiluje do jedné pacientky a uzavře s ní sňatek. Zaplete se však s jinou ženou - přijde o manželku i majetek a řeší to alkoholem.

Román Velký Gatsby - hlavním hrdinou je Jay Gatsby, který svůj majetek získal nelegálním způsobem a jeho prostřednictvím se snaží získat milovanou Daisy. Ta jej pouze využívá a on na sebe vezme její prohřešek. Nakonec se ho Daisy se svým manželem zákeřně zbaví.

William Faulkner /1897 - 1962/ - větší část svého života prožil ve státě Mississippi, kde se seznámil s prostředím novodobého otrokářství. Během I. světové války byl válečným pilotem a po válce se začal věnovat literatuře.

Mezi nejznámější romány patří díla Vojákův žold - částečně autobiografické, kde zachycuje návrat zraněného a znetvořeného válečného letce.

Absolone, absolone! - citové a sociální dějiny amerického jihu od roku 1820 až do roku 1920.

Theodore Dreisser /1871 - 1945/

Proslavil se románe nazvaným Americká tragédie - příběh chudého mladíka, který se chce dostat do lepší společnosti.

John Steinbeck /1902 - 1968/ - nositel Nobelovy cen z roku 1962, vystudoval historii, biologii a anglickou literaturu. Než se stal spisovatelem vystřídal řadu zaměstnání.

Na plechárně, Na východ od ráje

O myších a lidech - příběh dvou tuláků, kteří putují po spojených státech za prací, končí tragicky, kdy jeden z nich zlomí vaz manželce svého zaměstnavatele.

Hrozny hněvu - příběh rodiny, která je vyhnána z pronajaté půdy, putující po státech a hledající práci a domov.