ČJ - odkazy na přečtené články

O hrozícím prodeji Lobkovického paláce

https://www.blisty.cz/art/71035.html

Emil Holub

Emil Holub.docx (21185)

Emil Holub  (18471902) byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnografAfrice.

Narodil se v Holicích v rodině lékaře. Když mu bylo třináct, dostal se mu do ruky Livingstonův cestopis, který ho tak okouzlil, že celé dny seděl nad zeměpisným atlasem a ukazoval tatínkovi místa, kam se jednou chtěl podívat. S tatínkem chodil malý Emil obdivovat cizokrajná zvířata v kočovných zvěřincích a spolu také často podnikali výpravy do lesů a luk se síťkou na motýly. Otec mu také daroval herbář a velkou krabici na kameny. To bylo v době, kdy se rodina přestěhovala z Holic do Pátku u Loun. Okolí nového bydliště Emilovi učarovalo. Příroda v malém Holubovi vyvolávala pocity dobrodružství, které později skutečně prožil v daleké Africe. Kromě přírody zajímaly Emila cizí jazyky. Vynikajícím studentem sice nebyl (dokonce musel kvůli prospěchu odejít z pražského německého gymnázia do žateckého), ale jeho sbírky přírodnin se staly středem pozornosti několika vysokoškolských profesorů.  Chtěl studovat přírodní vědy a archeologii, ale na přání otce začal studovat na lékařské fakultě, kde získal titul doktor medicíny.

18. května 1872 odjel na svou první cestu do jižní Afriky. Vyplul z Anglie a 8. července se vylodil v Port Elizabeth. V průběhu svého pobytu vykonal po Africe tři expedice. S místními lovci se vydal na dvouměsíční cestu – „vědecké safari“ na území bečuánského kmene, kde získal první zkušenosti s domorodci. Při druhé expedici probádal poušť Kalahari a navštívil Šošong, hlavní sídlo kmene Bamangwatů. Zpět se vracel podél řeky Limpopo. Třetí expedici vykonal k řece Zambezi a zpracoval první detailní mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. 5. srpna 1879 se vydal na zpáteční cestu do Evropy. Do Prahy s sebou vzal i bečuánskou dívku Bellu. Po návratu začal přednášet po celém území Rakouska-Uherska a psát články. Anglicky vydal první knižní popis Viktoriiných vodopádů. Vydal cestopis Sedm let v jižní Africe - příhody, výzkumy a lovy na cestách mých od polí diamantových až k řece Zambesi. 2. listopadu 1883 se oženil s Rosou Hofovou, s níž se seznámil ve Vídni.

Na druhou cestu do Afriky vyplul 22. listopadu 1883. Provázela jej manželka a šest mužů. Na cestě došlo k mnohým nesnázím. Dva společníci zemřeli na malárii. Jednoho poslal kvůli špatnému zdravotnímu stavu Holub zpátky domů. U vesnice Galulonga jejich tábor 2. srpna 1886 přepadl bojovný kmen Mašukulumbů a byl zabit další muž. Výprava přišla o podstatnou část sbírek a zásob. Další muž byl těžce zraněn levhartem. V cestě už Holub nemohl pokračovat a musel se vrátit zpět. Koncem září roku 1887 přijel do Čech.

 Přesto se mu podařilo shromáždit mnoho přírodovědného i etnografického materiálu a poznatků, které byly oceňovány ve vědeckých kruzích u nás, v Německu, Francii a Anglii. Vydal knihu Druhá cesta po Africe - Z Kapského Města do země Mašukulumbů. V roce 1894 odjel na dva roky přednášet do USA. Plánoval ještě třetí výpravu do Afriky v roce 1889. Zdravotní stav mu to již nedovolil. V Africe překonal malárii a další tropické nemoci, které se pak projevily na jeho zdravotním stavu. Zemřel ve Vídni 21. února 1902 v 55 letech.

Přestože nebyl ve své době jeho význam doceněn, je v jeho osudu mnoho povzbudivého: odvaha, nezdolnost a vzácná schopnost obětovat všechno své pohodlí pro všestranné poznání a splnění svých snů. Do dnešních dnů je o jeho práci stále zájem. Roku 1952 byl natočen životopisný film Velké dobrodružství (Great Adventure). Roku 1970 otevřeli v Holicích muzeum věnované Emilu Holubovi. Bylo o něm napsáno také mnoho knih: Edvard Valenta Druhé housle (1945), František Běhounek Na sever od Zambezi (1946) a další. O Emilu Holubovi bylo vydáno i mnoho anglických knih .

Úkoly:

  1. Sestav osnovu textu
  2. Napiš základní údaje o Emilu Holubovi - životopis
  3. Z prvního odstavce vypiš spojky
  4. V podtržených větách proveď větný rozbor
  5. Z podtržených vět vypiš slovesa a urči je.